8.Ay

Pazar, Ekim 23, 2016 Unknown 2 Comments


Bu ay oldukça fazla "ilk" yaşadın, yaşadık kızım. Her "ilk"inde gözlerim doluyor, daha ne kadar çok ilk yaşayacağımızı düşündükçe heyecanlanıyorum. 

Artık emekleme pozisyonu alıyorsun. Dizlerinin ve ellerinin üzerinde durabiliyorsun. Poponu öne geriye sallıyorsun ve bunu yaparken çok mutlu oluyorsun. Zaten ilk kez başardığın şeyler sırasındaki mutluluğun görülmeye değer. Başardığın için seviniyorsun resmen. Henüz tam olarak emekledin diyemiyoruz. Ama çok yakın onu biliyorum. 

Yatma pozisyonundan oturma pozisyonuna geçmeye başladın. Zira yatağın kenarlarından tutunup dizlerinin üstüne de kalkabiliyorsun artık. Bi gayret daha ilerisi, ayaklarının üstüne kalkman ki işte o zaman yataktan sarkıp düşmemen için sebebin kalmıyor. Bu yüzden yatağını indirdik. 

İlk dişin patladı! Patlamadan önceki 10 günlük sürede uykularına bi hal oldu zaten. Saçmalamaya başladın geceleri. Bazı geceler 1.5-2 saatte bi uyanmalar, bazı geceler 3 saatte bi bazılarında 4 saatte bi falan gibi. Bu saçmalamaların sonunda bi gün dişinin iyice kabardığını gördüm ve dedim uykuların gel giti belli oldu, diş geliyor artık. Nitekim bu düşüncemden iki gün sonra ucu göründü dişinin. Alt ortanın bana göre sağı olan dişinden bahsediyorum. Ama sanırım patlatmakla bitmiyor sıkıntılar. Diş etini yarıp ortaya çıkana kadar daha sürecek sıkıntıların. Gerçi 2 yaşına kadar 20 tane diş çıkaracağını düşünürsek bu diş süreci hiç bitmeyecek :) Alttaki iki dişin tamamen görünür olduğu zaman tipin daha bi tatlılaşacak gibi geliyor bana. Sonuçta minik bi tavşancık olmak kolay değil :)

Sanırım artık hayvanları tanımaya başlıyorsun. Dışarıda gördüğün kedi, köpek ve kuşlara karşı heyecanlanma tepkisi veriyorsun, hatta konuşmaya çalışıyorsun. Senin görüş alanından çıkana kadar takip ediyorsun, çıktıktan sonra da nerede bu ya dercesine etrafına bakınıyorsun. Hatta geçen gün evdeki sineği takip ettin baya bi, oldukça şaşırdığımı söylemeliyim :)

Çok arkadaş canlısısın. Ortamda bebek, çocuk gördüğünde aşırı hareketlenip yanlarına gitmek istiyorsun. Resmen ortamdaki en küçüğü seçiyorsun ve izlemeye başlıyorsun. Yaklaşınca hemen ellerini tutmaya, yüzlerine dokunmaya çalışıyorsun, sürekli gülücükler saçıyorsun. Umarım hep böyle sev insanları kızım, yabani olma, girişken ol.

Oturup oyuncaklarınla çok güzel vakit geçirmeye başladın. Oyuncaklarını koymak için bi kutu aldım. Önünde koyuyorum o kutuyu, sen de yan devirip içinden oyuncaklarını seçe seçe oynuyorsun. Sen oynarken saatlerce izleyebilirim seni öylece. İşte annelik denen şey böyle saçma bi şey bazen. 

Ayna hala en favori şeylerinden biri. Ayna gördüğün an hemen gülüyorsun. Tabi salyalı ellerinle dokunup kirletmek de en sevdiğin şeyler arasında :D

Ek gıdayla aran fena değil. Ama uykun varsa gerçekten yemiyorsun bi şey. Bir de bizimle beraber sofraya oturduğun an ağzını şapırdatmaya başlıyorsun, çok gülüyorum o haline. Bi gün karşında oturmuş balık ekmek yiyordum. Sen öyle bi şapırdattın ki ağzını acıkmış olabileceğini düşündüm ve verdim balıktan. Öyle iştahla yedin ki hayret ettim. Sonrasında bi gün somon, bi gün de lüfer yedirdik. Her seferinde çok iştahla yedin. Sanırım balık seveceksin. 

Yumurtayla da aran düzeldi gibi. Neredeyse bir tam yumurta sarısı yiyorsun artık. Umarım böyle devam edersin.

Bakalım ilklerin ne zaman gerçekleşmiş.

10.10.16 - İlk kez yatağının kenarından tutunup dizlerinin üzerine kalktın.

10.10.16 - İlk kez ellerinin ve dizlerinin üzerinde durup, emekleme pozisyonu aldın.

13.10.16 - İlk kez yatar pozisyondan oturur pozisyona geçtin.

15.10.16 - İlk dişini patlattın.

You Might Also Like

2 yorum:

  1. Çok arkadaş canlısısın diye başlayan ve devam eden satır var ya, hah işte o tam bizlik yani Badelik:) bir görsekde yesek şu ballı kaymağı, hoff gercekten artık sabrım kalmadı... Taam ya ben dürtücem en kısa zamanda:) çok öperiz siziiii:*

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. O zaman bu iki arkadaş canlısını bir araya getirmek şart oldu bebeğim. Bitirelim artık şu işi :D

      Sil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)