6. Ay - Yarı Yaşında Aklı Başında :)

Salı, Ağustos 23, 2016 Unknown 4 Comments


Resmen yarı yaşındasın. İnanamıyorum!

Bu ayki gelişimin gerçekten sıçrama şeklinde oldu kızım. Hangi birini yazsam bilemiyorum. Önce destekli oturmaya başlayıp ardından bi kaç dakika desteksiz oturmaya geçtin. Yuvarlanma konusunda artık uzmanlaştın, kesinlikle yüksek bi yerde bırakamıyorum seni. Sürekli yere serdiğimiz bi yorganın üstündesin :) Beni ve babanı iyice tanımaya başladın. Yabancı birinin kucağına gidince gözümün içine bakıp ağlayabiliyorsun al beni dercesine. Sonra ek gıda durumu var. Doktorumuz tadımlarla başlayalım dedi. Her gıdadan üç gün boyunca bi kaç kaşık tattın, alerjin olup olmadığını anladık hem. Yediğin hiç bi şeyi kusmadın. Bazılarını iştahla yedin bazılarına yüzünü buruşturdun ama yedin yine de. Zaten anan iştahlı baban iştahlı, senin çok iştahsız bi bebek olmanı beklemiyorum. Bu ay boyunca tadına baktığın şeyler şunlar oldu:

Su - baya baya seviyosun
Yoğurt - sevdin
Havuç suyu - sevdin
Kabak püresi - sevdin
Yumurta sarısı - sevdin
Lor - sevdin ama kıvamı değişik geldi :)
Nektarin(çünkü evde şeftali yoktu :D) - ekşi geldi sanırım biraz surat ekşittin
Armut - yine biraz ekşi geldi
Elma - sevdin
Salatalık - sevdin

Henüz bi mama sandalyen yok, kıçımızı kaldırıp gidemedik bi ikea'ya. Hoş evde durmuyoruz ki hiç bu ara gidecek zaman bulalım. Bu arada anneannen bardakla su içerken, eline saldırıp sen de içmek isteyince barakla su içirmeyi denedik ve şaka gibisin ki içiyorsun :) Yani yarısı üstüne dökülüyor ama olsun, büyük bi adım bu senin için. 

Bu ayın iki haftasını İzmir'de iki haftasını da Avanos'ta geçirdin. Yine seferiydik yani kızım. Önümüzdeki ay da pek evde durmayacağız, iyice gezgin oldun :)

Bu ay ilk kez hasta oldun. Sanırım Avanos'a giderken uçakta klima çarptı. Önce çok sıcaktı uçak çok terledik, sonra serinlettiler. Sanırım bu yüzden hasta oldun. Neyse ki öyle yüksek ateşli fln bi hastalık değildi. Bol burun akmalı, tıkanmalı ve öksürüklü bi hastalıktı. 1 haftada atlattın. Ama sonra bana bulaştırdın, sonra da anneannene :D Küçücük bacağınla bize neler yaptın görüyo musun :D

Artık banyonu oturarak yapıyorsun. Böyle olunca hem sen daha çok eğleniyorsun, ellerini suya falan vuruyorsun hem ben daha rahat yıkıyorum seni. Yani banyo zamanlarımız artık daha keyifli geçiyor, suyu iyice sevmeye başladın balık kızım benim.

Avanos'ta güzel bi rutin oturtmuştuk yatma vaktinle ilgili ama İzmir'e gelince yine değişti. Ne güzel 21-21.30 gibi uyuyordun ordayken. Ama sen de haklısın, kıçımızın üstünde oturup rutinle yaşamayı öğrenmene engel oluyoruz. Neyse ki çok uyumlu bi bebeksin de arıza çıkarmıyosun.

Algıların inanılmaz derecede açıldı. Her yeni girdiğin ortamı delicesine inceliyorsun. Her şeye elini atıyorsun. Sofrada otururken kucaktaysan masaya saldırıyorsun. Bi de biz bi şeyler yerken bize bakıp yalanmaya başlıyorsun. Geçen gün dondurma yerken öyle bi yalandın ki dayanamayıp dondurma tattıracaklardı sana zor engel oldum!

Bu ayın en büyük gelişmesi ise memede uyumak yerine pışpışlayarak uyuyabiliyo olduğunu keşfetmek oldu. Avanos'tayken bi gün sabah erken kalktın ve benim çok uykum vardı. Anneannen aldı seni oyalayayım diye, ben de biraz uyuyacaktım bu sırada. Baya bi oynamışsınız sonra senin uykun gelmiş. Anneannen de yanına yatmış yere ve pışpışlamaya başlamış. Sen de biraz mızırdanıp uyumuşsun. Bunu duyunca şoka girdim tabi ben :D Sonra o bi kaç kez daha uyuttu seni böyle. Ardından ben de denedim ve gerçekten uyudun! Sonra bi kez de Nevruz yengen uyuttu o şekilde seni. Hala ara ara o şekilde uyutmaya devam ediyorum seni. Bakalım böyle böyle devam edip kendi kendine uyumayı öğrenecek misin.

Bu ay yeni yeni şeyler söylemeye başladın. Babababab, memememem, mamamamam gibi :) Ama dişlerin hala çıkmadı o ayrı :D

Ve son olarak ücretili iznim dün bitti ve seni bu kadar küçük bakıcıya emanet etmek istemediğim için şimdilik bi 3 ay ücretsiz izin aldım. Ama bu süre uzayacak gibime geliyor çünkü seninle vakit geçirmek, her gün büyüdüğünü görmek her şeye değer canımın içisi.

26.07.16 - İlk kez süt dışındaa bi şey tattın: yoğurt.

30.07.16 - İlk kez babababa dedin.

03.08.16 - İlk kez oturarak banyo yaptın.

05.08.16 - İlk kez desteksiz oturabildin.

10.08.16 - İlk kez pışpışlayarak uyudun.

22.08.16 - İlk kez kolundan kan aldılar, kan değerlerine bakmak için. O kadar içli ağladın ki kıyamam sana annecim :(

You Might Also Like

4 yorum:

 1. Güzel çakılım tatlı kız:) seni severim okşarım o küçük kalbine dokunurum.pınarcım ne iyi etmissin her anı her anıyı not etmişsin gözlerim dolu dolu okudum.hep böyle mutluluk heyecanlar getir ailene minik prenses.seni seviyoruz 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler ececim, her özel anını kaydetmeye çalışıyorum bi şekilde. Biz de seni kocaman öperiz :*

   Sil
 2. ilklerine tükürerim çocuuuuuuk :))) keşke şu tombik ve romatizma teyze halleriyle kalsalar, hiç büyümeseler be Pınarım yaaa <3
  saglıkla, aşkla ve çok eglenceyle büyütün!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya cidden çok çabuk büyüyolarmış Asişim yaa. çok karışık duygular içindeyim, büyümese böyle mi kalsa, büyüse en iyi arkadaşım mı olsa ikilemi beni bitirecek :D

   Sil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)