Yılbaşında Milano

Perşembe, Aralık 24, 2015 Unknown 0 Comments

Bu yazıyı yazmakta çok geç kaldım, geç kaldıkça yazamadım. Taa ki üzerinden 1 sene geçene kadar :) Madem yazamadım bari tam zamanı geldiğinde yazayım dedim.

Yılbaşını da içine alan bu tatilde gözümüze neler takılmış bakalım.

Milano, bizim İtalya'da ziyaret ettiğimiz ilk şehir oldu. Neden Milano? Çünkü ucuz bilet, net :D 4 gece 5 gün kaldık Milano'da. Ama bunun 1 tam günü Verona, yarımdan biraz fazlası Como, yarımdan biraz azı da Pavia olarak parçalara bölündü. Kalan 1 tam 2 yarım gün de Milano için gayet yeterli bi süreymiş zaten.

Yazının en başında uyarayım da sonra popomuz dondu hiç söylemedin demeyin! Ben böyle bi soğuk, böyle bi ayaz görmedim. Şimdiye kadar bulunduğum en soğuk şehirdi. En kalın kaban ve botlarınızı götürün yılbaşı döneminde gidecekseniz.

Öncelikle Milano yazısı gelecek, ardından diğerleri. Hadi başlayalım!


Nerde Kalalım?

Bu sefer nedense çok son ana bıraktık otel ayarlama işini. Aslında Airbnb'den çok güzel evler bulmuştuk, ancak gittiğimiz günün tam 31 Aralık olması nedeniyle ev sahiplerinden anahtar alma problemi yaşayacağımız ortaya çıktı. O yüzden de otel aramaya girişip NH Milano Touring isimli otelde karar kıldık. Merkeze yürüme mesafesinde olmasa da merkeze giden metro durağının dibinde olması bizim bu oteli seçmemizdeki en önemli şeydi. İyi ki de öyle yapmışız, ulaşım konusunda hiç sorun yaşamadık metro açısından. Otel temizdi, odaların büyüklüğü idealdi, çok yakınında da kahveci vardı, e daha nolsundu? Tavsiye edebilirim yani ;)


Ne alalım?

Milano demek moda demek. Buna kimsenin itirazı yok değil mi :) O yüzden eurocuklarınıza kıyabilirseniz doğru alış-verişe. Tabii Milano çevresinde gidebileceğiniz 2-3 tane çok büyük outlet de mevcut. Eski sezonlarda iyi indirimle olduğunu duydum. Biz gitmedik ama daha uzun kalacaksanız gidilebilir.

Milano'da ocak ayının ilk cumartesisi kış indirimi başlıyormuş tüm markalarda. Biz de buna denk geldik. E tabi bi kaç parça bi şey almadım değil. Bazılarını şu videomda anlatmıştım hatta.


Nereleri Gezelim?

Duomo etrafı çok canlı. Bir çok alış-veriş merkezi var. Sforza kalesi görülmeye değer. Eğer gece hayatı diyorsanız da her akşam Navigli'ye gidin. Hiiiiç sıkılmazsınız ;)

Yılbaşı gecesi için biz bi restoranda falan yer ayırtmamıştık. Duomo meydanında kutlarız diye düşündük. Nitekim çok hareketliydi meydan. Konser falan vardı. Ama o kadar çok apaçi diye tabir ettiğimiz tip vardı ki, sürekli her yerde maytap patlatıyorlardı. Bundan çok rahatsız olduk biz. Yani öyle küçük falan da değil patlattıkları şeyler. Yeni yıla girip olaysız dağıldık :)

Duomo
Duomo
Duomo
Kapı değil şaheser!
Akıllı işi değil!
Galleria Vittorio Emanuele II
Christmas Market
Navigli
Navigli
Via Dante
Sforza Kalesi
Bu tatilde ne çok zıpladım :)


Ne yiyelim/içelim?

 Eğer yılbaşı/Christmas zamanı bi Avrupa kentini ziyaret ediyorsanız, Christmas Market dedikleri, şehrin en merkezi yerlerine kurulan pazarlarda kesinlikle bi şeyler yiyip içmelisiniz. Hem fiyatlar genelde uygun oluyor yerel halka da yönelik olduğu için, hem de çok fazla alternatif var.
İtalya demek çikolata, dondurma, kahve demek! Zaten her hangi bir sokakta yürürken kesin ufak da olsa kahvecilere rastlıyorsunuz. Bol bol kahve için. Kahvenin o tazeliği, o kokusu, o tadı damağınızda kalacak ;)


Cioccolat Italiani

Milano'da bir kaç yerde göreceğiniz bu cafenin içine adım atar atmaz damarlarınızda çikolata ve türevlerinin akmaya başladığını hissedebilirsiniz. Zira içerideki o koku günaha sokacak cinsten! Ama hemen boş bir masa bulup oturamayacağınızı söyleyim. Yarım saate kadar çıkabilir bekleme süreniz. Sonunda her dakikanın buna değdiğini söylememe gerek yok sanırım. Tiramisu ve sıcak çikolata kesinlikle denenmeli. Dondurması da çok iyiymiş, ama biz çok üşüdüğümüz için yiyemedik. Gerisini de hayal gücünüze bırakıyorum :D

Tiramisu

Sıcak çikolata

Tatlı ihtiyacını fazlasıyla karşılayan mutlu insancıklar :)


BQ - Birra Artigianale di Qualità

Bu tatlı mı tatlı craft beer mekanını yılbaşı günü Navigli'de dolanırken bulduk. Her yer kapalıydı ve biz de ilk gördüğümüz yere daldık. İyi ki de dalmışız, bayıldık! Gayet ufak bir bar ama ortamı da biraları da çok güzel. Gidin!

Foursquare: BQ - Birra Artigianale di QualitàBira mutlusu :)
Baget ekmeği üstüne zeytin ezmesi ve ton balığı, çok güzel bira atıştırmalığı

Yine baget ekmeği üzerine balzemik sirke ve pastırma, bu da çok güzeldi

StraRipa

Milono'ya gidip yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden biri de Aperativo! Olay kısaca şu: 

En erken akşam saat 6 gibi barlarda başlayan içki-atıştırmalık ritüeli. Gece 1'e kadar sürenini bile gördük. Gittiğiniz mekana göre çok değişiyor atıştırmalık kısmı. Bazıları hayvani büyük, bazılarıysa normal oluyor. Sadece içkiye para veriyorsunuz, sonrası sınırsız yemek :) İçkiler de en az 8 euro'dan falan başlıyor ki, yediklerinizi düşünürseniz para değil :) Navigli'deki her bar yapıyor bu olayı mesela. Ayrıca şehrin çeşitli yerlerindeki çoğu barda da görebilirsiniz bu konsepti. Gitmeden araştırdığıma göre Dünya mutfaklarına göre uyarlanmış versiyonları da varmış. Japon, Uzak Doğu gibi.  İşte StraRipa da Aperativo yapabileceğiniz mekanlardan biri, Navigli'de. Yiyin gari :)

Foursquare: StraRipa

La Hora Feliz 

Aperativo'nun ne güzel bi şey olduğunu keşfedince vazgeçmedik tabii ki :D Bu mekan da merkeze yakın, arkadaşlarımızın tavsiye ettiği bi yerdi. Gayet beğendik. Çeşit çok ve güzeldi.

Foursquare: La Hora Feliz


Luini

Şimdi bu İtalyanlar bizim pişiyi almışlar içine mozarella başta omak üzere kuru domatestir, jambondur, pastırmadır koymuşlar ve Panzerotti adıyla satıyolar. Gel gör ki adamlar hamur işinde zaten kendilerini kanıtladıkları için (bkz. makarna-pizza :D) bu mereti de çok güzel yapıyolar. Milano'daki en ünlü panzerottici Rinascente'nin hemen arka sokağındaki Luini isimli mekan. Dükkan küçücük ama önündeki sırayı görünce ağlamak istiyorsunuz. En az yarım saat sıra bekledik, evet yaptık bunu! Ama değdi be gülüm :D Yalnız çok acıktığımızdan foto çekmeden mideye indirmişiz arkadaşları, nası bi şey olduğu görmek isteyen bi googlelasın :)

Foursquare: Luini

Bu insanların hepsi sıra bekliyor. Üstelik bu ilk sıra, bunun gibi bir de ikinci sıra var! 
You Might Also Like

0 yorum var:

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)