Ölüdeniz - Kelebekler Vadisi

Salı, Temmuz 14, 2015 Unknown 0 Comments

Tatilin ikinci gününde Kelebekler Vadisi'ne gitmeye karar veriyoruz. Şimdi oraya ulaşım için bir kaç farklı yöntem var. Artık siz hangisine en yakın hissederseniz onunla gidin.

Birincisi, günlük tekne turları. Ölüdeniz Belcekız plajından kalkıyor. Civardaki koyları geziyorlar ve Kelebekler Vadisi'ne de uğruyorlar. Ama uyarayım, bu tekne turları çok dım tıs dım tıs şeklinde. Bize çok hitap etmiyor bu haliyle. Daha butik olanlar var mıdır, araştırmak lazım.

İkincisi, Kelebekler Vadisi'nin kendi tekneleri var. Günün belli saatlerinde Ölüdeniz'den karşılıklı seferleri var. Tekneden 20 TL karşılığında gidiş-dönüş bileti alıyorsunuz. İstediğiniz saatte gidip, istediğiniz saatte dönüyorsunuz. Saat detayları şu linkte mevcut. Yalnız bu noktada uyarayım. Ölüdeniz'de bu teknelerden pek haberdar olanlar yok. Yani orda birine "Kelebekler Vadisi'ne nasıl gidebiliriz?" diye sorduğunuzda "Tekne turları var, özel tekneler var 200 liraya, başka da ulaşım yok" falan gibi cevaplarla karşılaşabiliyorsunuz. İnanmayın canım. O tekne turlarının yanından, yani tam jandarmanın önünden kalkan ve üzerinde Kelebekler Vadisi yazan, nispeten küçük teknelere binip gidin ;)

Üçüncüsü, biraz daha macera sevenler için. Aracınızla ya da dolmuşla Faralya köyüne gidip, ordan Likya yolunun bir kısmını da içine alan patikadan yürüyerek Kelebekler Vadisi'ne inmek. Okuduğum kadarıyla bu seçenek de oldukça keyifliymiş. Biz bu sefer için bunu tercih etmedik, ama bir dahakine mutlaka yapmak istediğim bir şey. Zaten Likya yolunu, en azından bi kısmını yürümek ölmeden önce yapmak istediklerim arasında.

Biz ikinci seçeneği tercih edip, tüm günümüzü orda geçirdik. İyi ki de öyle yapmışız. Özellikle saat 2'den sonra hiç tur teknesi gelmiyor ve o kadar huzurlu bir yer haline geliyor ki, anlatılmaz yaşanır. Zaten doğasına hayran kalmamak mümkün değil. Bence dünyadaki cennetlerden biri burası!

Ayrıca burda oldukça geniş bir de kamp alanı mevcut. Çadırınızı yüklenip kamp olayına da girebilirsiniz. Duş, tuvalet, yeme, içme hiç sıkıntı değil. Her türlü imkan var.

Son olarak da şunu söyleyim, dönmeden önce şelaleye yürümenizi öneririm. Toplam 40 dk'da falan gidilip dönülebiliyor. Gerçekten çok güzel bir yürüyüş yolu. Pişman olmazsınız ;)

E daha ne duruyosunuz, hadi Kelebekler Vadisi'ne marş marş!

IMG_2620 IMG_2621 IMG_2663 IMG_2681 IMG_2691 IMG_2692

IMG_2705 IMG_2711 IMG_2713

IMG_2750 IMG_2752 IMG_2753 IMG_2754 IMG_2755 IMG_2756 IMG_2757 IMG_2758 IMG_2761 IMG_2762 IMG_2764 IMG_2765IMG_2772

You Might Also Like

0 yorum var:

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)