Gara Guzu

Pazartesi, Aralık 15, 2014 Unknown 2 Comments


Evde bira yapmaya başladığımızdan beri "craft beer" olayına iyice kafayı taktık. Nerde fabrikasyon olmayan bi bira duysak hemen nasıl, nerden satın alabiliriz diye araştırmalara giriyoruz.

İşte Gara Guzu da o biralardan biri. Muğla da üretiliyor. 2 çeşidi var: Amber ve Blonde. Ale olarak geçen İngiliz birası türünde.

Şişenin üstündeki bilgileri şu şekilde:

% 4 alkollü amber ale (kehribar renkli ve karamel tatlı, alman, amerikan ve ingiliz şerbetçiotu harmanıyla üretilmiş, portakallı ve baharatlı tadı ve kokusu olan, klasik british bitter)

% 5 alkollü blonde ale (% 100 ingiliz ve alman maltlarından koyu altın renkli, yoğun çifte kavrulmuş tadında, taze çiçek, narenciye tad ve kokusunda, klasik ingiliz golden summer ale'nin modern yorumu)
Biz de yaz başından beri peşini kovalıyorduk ama bir türlü denk gelememiştik. Sonunda İzmir'de bir kaç market-büfede satılmaya başlandı. Ayrıca bazı barlarda da satılıyor. Biz Penny Şarküteri'den tanesi 8 lira gibi bizce fahiş bir fiyata aldık. Çünkü Cin Atı Bar'a sorduğumuzda 9 lira dediler. Heralde henüz yaygın olarak satılmadığı için büfe kazıklamayı tercih ediyor :)

Tam listeyi El Yapımı Bira Facebook Sayfası şu şekilde paylaşmış:

İZMİR (Market/Büfe)
Alsancak, Penny Şarküteri (Altınkapı Döner'in sokak başı)
Kale Market (Altınkapı Döner'in sokak sonu)
Bostanlı Atakent, Derya Süpermarket (Sunay Pide'nin yanı)

İZMİR (Barlar)
Alsancak, Kalyon Pub
OC Murphy's
Varuna Gezgin Del Mundo
Drunken Duck
Cin Atı
1888
Bios Bar
Funky Bird
Nar Cafe
Bade Restaurant
Eski Usul Meyhane
Ara Sokak Meyhanesi
Kemeraltı, Mask Cafe

Şahsen ben blonde olanını daha çok beğendim. Ben biradaki o acılığı sevmiyorum. Blonde olanda  da yok o acılık. Amber'de var.

Türkiye'deki bira çeşitliliği izellikle son 1-2 yıldır oldukça arttı ve daha da artmasını ümit ediyoruz :) Ayrıca bu şekilde yerel üretim yapan her türlü girişim destenlenmeli diyenlerdeniz. Siz de denk gelirseniz Gara Guzu'ya bir yerlerde, denemeden geçmeyin. Pişman olmayacaksınız ;)

You Might Also Like

2 yorum:

  1. öncelikle merhabalar,
    Biz istanbulda yaşıyoruz, uzun zamandır reklamı görüyorduk ancak birayı tatmak bugüne kısmetmiş. şu günden itibaren daha iyisini tatma şansımız olmadığını düşünerek alkolü bıraktık. Size tavsiyem Antalyaya gidip bira nasıl yapılır görmeniz (khoffner) sayenizde alkolü bıraktık çok mutluyuz teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Merhabalar. Yorumunuzla beni çok güldürdünüz valla sabah sabah sağolun :) Alkolü bırakmanıza çok sevindim, sonuçta bütün kötülüklerin anası alkol :D Biz de bıraktık sayılır alkolü, artık sadece evde yaptığımız biralarımızı içiyoruz :) Bununla ilgili yazacağım yazı da ilginizi çekecektir diye düşünüyorum ;) Görüşmek üzere.

    YanıtlaSil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)