Dikkat dikenlidir!

Pazartesi, Aralık 08, 2014 Unknown 2 Comments

Son bir kaç aydır kaktüs ve sukulentlere karşı olan ilgi çooook arttı. Küçücük gövdeleriyle tek bir saksı içinde komün olarak yaşayıp, ortamın havasını birden değiştiriveriyorlar. Üstelik az suyla çok iş başarıyor veletler :)
Kaktüs-sukulent aranjmanları bir diğer adıyla teraryumlar için workshoplar düzenleniyor, internet üzerinden hazır aranjman almak isterseniz de bence uçuk sayılabilecek fiyatlar veriyorlar.

2 tane hediye edilen sukulent var bana önceden. Minicik saksılarında bekliyorlar. Yanına 2 tane de kaktüs alır, bi aranjman da ben yaparım diyorum. Koçtaş'ın yolunu tutup 2 minik kaktüs kapıyorum. Bir Paşabahçe  ziyaretimde, onların da kendi hazırladıkları aranjmanları görüyorum bu arada. Hemen küçük bir boş saksı satın alıyorum.

Yalnız küçük bir sorun oluyor bu noktada. Koçtaş'ta ve Kemeraltına bakmamıza rağmen kaktüs toprağı bulamıyoruz. Kaktüs toprağı öyle çiçekler için satılan torflar gibi olmuyormuş. Su geçirgenliği yüksek kumlu bir karışımdan oluşması gerekiyormuş.

Sonra kadim dostum Gittigidiyor yetişiyor imdadıma :) Yazıyorum oraya kaktüs toprağı diye. Zengarden isimli kullanıcıdan bu kaktüs toprağı karışımını alıyorum. 2 günde ulaşıyor elime toprak. Sonrası aşağıda ;)

You Might Also Like

2 yorum:

  1. bak bu çok güzel oldu:) dün eminönünde dolanıp "nasıl yapıcam ben bunları yea" diye gerisin geri dönmüştüm... zamanlama bu kadar güzel olabilirdi:) seviyom seni:)

    YanıtlaSil
  2. akıbetleri çok iyi olmadı ama bu arkadaşların :D çünkü bizim ev çok ışık almadığından ışıksız kaldı yavrucaklar. sana önerim saksının dibine olabildikçe çok çakıl taşı koy. kökü içine alacak kadar derinlikte toprak kullanman yeterli. evdeki yeri direkt güneş ışığına maruz kaldığı bir yer olmasın ama şöyle güzel ışık alsın, aydınlık olsun. bir de eğer özellikle fanusta sukkulent yapacaksan 2-3 güne bir bir-iki fıs şeklinde sula. bu şekilde bakmaya devam ettiğim teraryumum hala ayakta :D öperim seni.

    YanıtlaSil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)