Yedi Tepeli Şehir Lizbon - Belem

Pazartesi, Mart 04, 2013 Unknown 10 Comments

İkinci durağımız Belem. Belem şehir merkezine biraz uzak. Biz metro ile Cais de Sodre durağına gidip ordan trene binmeyi en kolay yol olarak gördük kendimiz için. Ancak aşağıdaki kalabalığın uğraştığı ufak bir sorunl karşılaştık. Biletle uğraşmayalım diye günlük kart aldık. Tramvay, metro ve otobüslerde geçtiğini bildiğimiz için trende de geçer diye ümit ettik. Ama hiç de öyle değilmiş. Tren turnikelerinden geçemeyince anladık bi sorun olduğuunu. Aşağıdaki grup da bi turist grubu. Onların başına da aynı şey gelmiş. Tabi birbirimize destek vererek olayı çözmeye çalıştık. Sonunda bi kızı yakaladık da kör topal anlattırdık. Meğer tren için yeniden doldurmak gerekiyormuş falan filan. Bu da sizin kulağınıza küpe olsun :)


Belem'in sahil şeridi çok güzel. Ben kordon'a çok benzettim. Pazar olduğu ve hava da yağışlı olmadığı için insanlar kendini koşuya adamış gibiydi. Biz tabii ki turist modumuzdan ödün vermedik :)

Arkadaki köprü 25 de Abril köprüsü

Arkamda Vasco De Gama'nın anıt mezarı görünüyor.Vasco De Gama anıt mezarının önündeki kocaman dünya haritasında tabii ki izmir'i buldum!!!


Evet bu elele poza taktım bu seyahatte :)

Belem Tower

Az sonra kalenin tepesine çıkan merdivenlerden habersiz, bu merdivenleri dert etmeyen pın! Size küçük bi uyarı benden, eğer daracık ve dik merdivenlerden korkuyosanız bence çıkmayın kalenin tepesine. Hayır bi de 6 kat mı ne çıkıyosun döne döne beynin de dönüyo :) Benden söylemesi :)


Hellö.


 aybo'cum, bir şeyin boyutunun anlaşılması için konan 1 liralar gibi burda :))

 Bu yukarıda gördüğünüz yer Maritime Museum yani denizcilik müzesi. E adamlar doğuşta denizci, ziyaret etmesek hiç olmazdı. Güzel bi müzeydi, vaktiniz olursa görün deim.Belem'de görmeniz gereken bir diğer yer ise Jeronimo's manastırı. Oldukça büyük bir manastır. Ben özellkle ortasındaki yeşilliği çok sevdim :)


Ve ve ve kapanışı tabii ki Portekizlilerin geleneksel tatlısı olan Pasteis de Nata ile yapıyorum. Çünkü bunlar Belem'in en eski pastanesi olan Pasteis de Belem'den alındı ve löpür löpür mideye indirildi. Biz çok sevdik bu tatlıyı. Dışı çıtır milföy, içi bol krema. Sevmeyip de ne yapacaktık ki????

You Might Also Like

10 yorum:

 1. Pasteis de Nata, BELEM ! İkinizi de cok ozledim.. sahsen fazlaca hem de.. :) hava puslu olmasina ve resimleri kederlendirmesine ragmen bakinca huzur buluyor insan.. Sanirim Portekiz sevmek cok bir sevmek demek..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sorma ya, nata gözümüzde tütüyor. en kısa sürede tarifini burda görebilirsin, bitsin bu hasret :) kesinlikle portekiz sevmek, çok sevmek ;)

   Sil
 2. Ben de Pasteis de Nata'da kaldım:) Lizbon'a bir gün gitmeli planlara dahil etmeli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bi de yesen... :) lizbon kesinlikle gidilesi bir şehir ;)

   Sil
 3. aahahaa delisin sen yaaa, 1 liralara benzetmiş bide:))) Pasteis de Nata nedemek bilmiyom ama dışı çıtır milföy, içi bol krema dedin ve beni orda bitirdin Pın!! mecburen gitmem gerekcek buraya :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. miniğim o 1 liralar önemli ama, ona kıyaslayarak neler almadık neler anlamadık ki biz :) bence de sırf onu yemek için bile idebilir insan portekiz'e. bak artık senin de vaktin geldi, burda sana 3lü kombo yaptık rehberlik açısından :D

   Sil
 4. ne güzel karelerr bol bol gezmissiniz

  Mein Blog/Blogum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet sorma, dönünce bu yorgunluğu atmak için 2 gün daha tatil yapsak iyidi :)

   Sil
 5. en cook sevdıgım kremalı sey olmustu :) belem masal dıyarı gıbıydı benım ıcın havnın bızım zamanda guneslı olmasıda bır okadar etkılemıstı benı...fotolarınızı yerım hepsı ayrı ayrı ttlı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla hala gözümüzde tütüyo bu kremalı şey, olsa da yesek :D çok esiyodu biz gittiğimizde, ama yine de çok çok güzeldi..

   Sil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)