Schengen Vizesini Portekiz Konsolosluğu'ndan Almak

Çarşamba, Şubat 06, 2013 Unknown 6 Comments

 
Selam canlar. Bugün size bir deneyimimi aktaracağım. Maksat insanlar faydalansın. Çoğunuzun ilgisini şu anda çekmeyebilir konu, ama gidecek olursanız gelir detaylıca okursunuz e mi?? :) Ha bi de Ankara ve İstanbul'da yaşayanlar pek dert etmeyebilir bu konuyu, zaten konsolosluklar var oralarda.

Bir kaç ay öncesinde yıllık iznimizin yarısını kışın kullanmak istediğimize karar verip, Portekiz'i ağımıza düşürdük. Baktık uçak bileti de pek uygun fiyatlı, dedik hadi alalım da gidelim. Böyle böyle derken seyahat tarihimiz yaklaştı ve vize derdine düştük haliyle. 
 
Öncelikle şunu söyleyim, İzmir'de Portekiz'in fahri konsolosluğu var. Ancak kesinlikle vize işlemiyle ilgili bir şey yapmıyorlar. O yüzden İzmir'de yaşayanların buna güvenmemesini söylemeliyim.
 
Konsolosluğun internet sitesinden Ankara'daki vize işlemleri kısmını arayıp şahsen başvurunun şart olup olmadığını sorduğumuzda şart dediler. Bu durumda mecburen Ankara yolları göründü bize. Gerçi İstanbul'a da gidebilirdik ama İstanbul'daki Portekiz konsolosluğu işlemlerini Macaristan konsolosluğu yapıyormuş anlaşmaları gereği. Vizenin gecikebilme ihtimali bizi korkuttuğu için(çünkü seyahat tarihimizden tam 2 hafta önce başvurduk)Ankara'yı tercih ettik.

Burda önemli bi nokta: Google maps'teki konsolosluk adresine güvenmeyin, çünkü yanlış! Direkt olarak konsolosluğun sitesindeki adresi baz alın.
 
Konsolosluğa gittiğimizde öyle yüksek bir güvenlik aramasından falan geçmedik. İçerisi de gayet boştu. 15-20 dakika içinde ikimizin de tüm belgelerini kontrol edip başvurumuzu kabul ettiler. Tam olarak sitede istenilen belgeleri götürdük. Hatta ben yanlışlıkla imza sirkülerini de götürmüşüm, gerek yoktu dediler. Formaliteden bir kaç soru sordular. Gidip elden teslim alamayacağımız için pasaportları, UPS kargo ile göndereceklerini söylediler.

Pazartesi öğleden önce başvurduk, çarşamba öğlen kargo elimizdeydi. Merak edenler için kargo 20 lira gibi bir şey tutuyor. Yemin ederim sırf zarar ziyan bu vize işleri. Yok vizeye para ver, yok Ankara'ya git-gel için para ver, yok kargoya para ver. Bu ne len! Hayır iyi hoş vize çok hızlı bi şekilde geldi ama vere vere 1 ay vermişler. Bi de tek girişli, bi de max. 15 gün kalmalı. Pehhh, verilen o kadar vize parasına yazık be! Neyse buna da şükür dedik tabi :)

Ha bu arada randevu almanız gerekiyor gürüşme için. Ama bazı konsolosluklardaki gibi bir ücretli değil bu hizmet. Yine sitede verilen mail adresine randevuyu almak istediğiniz tarihi söylüyorsunuz, onlar da uygunluğa göre aynı gün cevap dönüyorlar. Bu işlemi gitmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1 hafta öncesinden yapın, son ana bırakmayın. Çünkü randevular dolu olabiliyor.

İşte böyle kuzucuklar. Biz cumartesi sabah yani 3 gün sonra yolcuyuz. Tabii ki bi sürü fotoyla geri döneceğim ve sizlere güzel güzel yazılar yazacağım :)

Hadi öperim bu vesileyle :*

You Might Also Like

6 yorum:

 1. neyse en azından kabul edilmiş vizeniz, ya bide o kadar masraf cıkartıp vermeselerdi ne olacağdı :))
  hadi gezin bakalım, biz burda bekliyoz fotolar icin :) iyi eglenceler bebek surat! <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ay evet ya, tek tesellim o oldu zaten :)

   bekle bak gitme bi yere, geldiğimde burda görcem seni miniğim! :*

   Sil
 2. ohh ne güzel bol bol gez toz
  valla özellikle yeni evlilerin hakkı bu;)
  darısı başımıza diyorum;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çoluk çocuk yokken gezmek lazım :) gerçi o olunca çanta gibi onu da taşırız da biz :D en kısa zamanda siz de gidin gezin işalla :)

   Sil
 3. Eğer değişmediyse İzmir'deki fahri konsolosun adı Fahri ahaha

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yok değişmemiş, hala Fahri :) ben de çok gülmüştüm bu ne lan adam Fahri konsolos olmak için doğmuş diye :D

   Sil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)