Kipat

Çarşamba, Haziran 08, 2011 Unknown 0 Comments

Kitap okuma alışkanlığımı son yıllarda oldukça yitirdim. Eskiden ne güzel okurdum halbuki. Ayda 2-3 kitap bitirirdim. Bu duruma üzülmüyo değilim ama tamamen bırakmadığım için de seviniyorum açıkçası.

Nerdeyse son 2-2.5 aydır sürünen bi kitap vardı elimde. Sonunda 10 gün kadar önce bitirdim. Aslında kitap güzeldi ancak, bazı bölümlerde çok durgunlaşıyordu. Ben de böyle olunca heyecanımı yitirip, zor okumaya başlıyorum kitapları. Bahsettiğim kitap şudur:


Konusuna kısaca değinecek olursam, Sudan'da geçen iç savaş sırasında 8-9 yaşlarında olan bir çocuğun kendi ağzından anlattığı hikayesi. Uyarmam gerek bu noktada sizi. Savaşın çok acımasızca geçtiği ve tüm detayların sakınılmadan aktarıldığı bir roman bu. O yüzden zaman zaman, içiniz kaldırmayabilir olanları, gözleriniz dolabilir, boğazınıza bi yumru bile oturabilir. Benden söylemesi.

Bu kitabı bitirir bitirmez Açlık Oyunları'na başladım. Aybo geçen sene almıştı bu seriyi ve bir çırpıda okumuştu. Askere giderken ver bakiim sen şu kitapları bana dedim :) İyi ki de almışım. Rezmen bayıldım kitaba. Hem anlatım çok akıcı, hem olaylar ilginç ve heyecanlı. Bir de ben her an olayların farklı bir boyut kazandığı hikayeleri seviyorum. Merak oluşması iyi bi şey bence :) Tamam bu kitapta bazı şeyleri önceden tahmin edebiliyosun, ama yazarın anlatımından mıdır nedir yine de merak sarıyo.Kitabın arkasındaki özeti şu şekilde:

"Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır.Başkent Capitol'ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır.Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır.Onların her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır.Yarışma için her bir bölgeden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır.Açlık oyunları TV'den canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır.
On altı yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve 12 yaşındaki kızkardeşi ile yaşamaktadır.Oyunlarda kızkardeşinin yerine geçerek ölüm cezasını üzerine alır.Ancak Katniss daha önce de ölüme çok yaklaşmıştır ve bu kez kızkardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi verecektir.Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden bir yarışmacı olmuştur.Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneğini başlatmış olacaktır.
Kazanmak ün ve talih anlamına gelir. Kaybetmek ise kesin ölüm. Açlık Oyunları başlasın..!!"


Şimdi 2. kitabına başlayacağım: Ateşi Yakalamak. Bakalım hikayenin devamını nasıl getirmiş yazarımız.

You Might Also Like

0 yorum var:

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)