Mini Balkanlar Gezisi - Mostar & Dubrovnik (3. Gün - 15.11.2010 Pazartesi)

Pazar, Aralık 19, 2010 Unknown 1 Comments

Gezimizin 3. gününde düştük yollara. Bi gün önceki Saraybosna turumuzdaki servisimizle konuşmuştuk. Sabah bizi hostelimizden alıp Dubrovnik'e götürecek, giderken de Mostar'a uğrayacaktık. Araba kiralamanın baya pahalıya patlayacağından bahsetmiştim daha önce zaten. O yüzden bu ayarlama oldukça iyi oldu. Hem de bilmediğimiz yollarda araba kullanma olayından da yırtmış olduk. Şimdi neler yapmışız fotolarla devam edelim bakalım.

gezi planını yaparken Mostar yolunda kuzu çevirme yapan yerlerin olduğunu öğrenmiştik. e tabi yemek manyağı bi grup olarak bunu paz geçemezdik :) Zdrava Voda'da durduk, zaten aç olmayan karnımızı doyurduk :)

porsiyonu benim için iyiydi ama tabi ki yeterli değil diyenler oldu :) 11 lira gibi bi şeydi porsiyonu. bir de bana eti bol olan kısmı denk geldi, ama dikkat edin çok kemikli yerlerini getirmesinler. getirirlerse de uyarın ;)

mekanın arka kısmından hoş bi manzara

Mostar'dayız ama nerdeyiz :)

koş koş, ceca gelmeden bi foto çekinelim :)

mission completed!!
savaş zamanında acayip zarar görmüş bu cami. ama restore etmişler. öncesi - sonrası.
no comment..

:))
işte meşhur Stari Mostar yani Mostar Köprüsü. yeri gelmişken biraz bahsedeyim Mostar'dan. Saraynosna savaşı sırasında Mostar'da da müslümanlar - hristiyanlar arasında bi iç savaş başlıyor. o kadar ki hırvatlar köprüyü yıkıyorlar. 1997 yılında UNESCO'nun desteğiyle yeniden yapılması için çalışmalar başlıyor. 2004 yılında da bitiyor çalışmalar. Türkiye'den de bir ekip çalışıyor yeniden yapım aşamasında.

köprünün üstünde, tam da ortasında ben


Mostar'da hala halk ikiye bölünük durumda. müslümanlar yani boşnaklar nehrin doğu kısmında ki yukarıdaki fotolar bu kısma ait. batı kısmında ise hristiyanlar yani hırvatlar yaşıyor. zaten farkı hemen anlıyorsunuz. bi tarafta camiler var, diğer tarafta da kiliseler.
ceca ve fatih :)
diğer yakaya geçtik.


iç savaş oldukça ağır geçmiş. buna bi örnek.
binanın tarafındaki 3456543 farkı bulun.

işte gayet büyük bi kilise.

sanırım köprünün yeniden yapılmasıyla iki taraf tekrar bi araya geldi demek istenmiş. buna sevinilmiş mi tartışılır tabi.

nehrin üstündeki bi sürü köprüden biri daha.

 ve Mostar'dan ayrılma vakti..

O zaman Dubrovnik fotolarıyla devam edelim. Akşam 8 gibi Dubrovnik'teydik. Bakalım neler yapmışız. 

 odamızdan küçük bi görüntü. Rooms Vicelic'te kaldık. geceliği 20€ idi kişi başı. biz çok sevdik hostelimizi, çok şirindi. hoş Dubrovnik'te genelde hostel değil de apartman dedikleri olay var. insanlar evlerinin katlarını ya da odalarını kiralıyolar.

 bu da apartmanın olduğu sokaktan bi görüntü. ilerleyen fotolarda da göreceksiniz, Dubrovnik böyle bi sürü ara sokaktan oluşuyo. merdivenli falan. kaybolup gitmek sokaklarda çok zevkli ;)

 koblosuz nete bağlanmaya çalışıyorum :)

 yemek için durağımız Spaghetteria Toni oluyor. Dubrovnik'in mutfağı İtalyan mutfağından hallice. makarnalar, lazanyalar, pizzalar çok şehirdeki restoranlarda. bu resimdeki cevizli falan tortellini idi sanırım. oldukça lezzetliydi. masadaki herkes oldukça beğendi makarnaları. cidden lezzettliydi.


 bu da benim yemeğim, karnabaharlı brokolili lazanya. ben pek sevdim. mmmmmmm :)
fiyatlar Saraybosna'ya oranla daha yüksek. yani mesela makarnaların porsiyonu ortalama 10€ gibi bi şeydi. tabi daha yüksek fiyatlı olan yerler de vardı. ama ortalama bu fiyata çıkarabilirsiniz akşam yemeğini.


 tirbiyesizler!!!!

 tam takım tıkınırken :)

 Old Town  - Stradun (ana cadde oluyor kendisi)
 şüko'dan sanatsal çalışmalar

 :))

 uzaklarda biz
 Clock Tower

 noliiiii

 çok güzelsin Dubrovnik..

 işte ayakkabı tutkumun doruk noktası :)

 fırt'cımmmm, canım arkadaşımmmm..

 hiç haberimiz yok valla, paparazziler hep peşimizde!!!

 Pile Gate

 Old Town'un dışındaki durak

Ha gayret Pın son 2 gün kaldı. Bitirebilirsin artık bu işi!!!

You Might Also Like

1 yorum:

  1. Benim Spaghetteria Toni'deki yediğim makarna çok ağırdı. 4 peynirli miydi neydi tam hatırlayamadım ama içim bayılmıştı yerken.

    YanıtlaSil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)