Kraliçe Lear

Pazar, Nisan 18, 2010 Unknown 0 Comments

 Tek perdelik bir oyundu. İlk 35-40 dakikası biraz yavaştı oyunun. Dedim sanırım biraz sıkılacağız. Ama sonrasında hareketlendi. Espriler ve özellikle 81 yaşındaki Yıldız Kenter'in amuda kalkışı oyunu hareketlendiren kısımlardı :)

Konuya kısaca göz atalım. Şekspir'in oyunu olan Kral Lear'ı, sadece kadınların rol aldığı bir tiyatro oynayacaktır. Yaşı gereği role en uygun kişi Jane(Yıldız Kenter)'dir. Ancak belleği eskisi gibi iyi değildir ve ezberde zorlanır. Ona yardımcı olmak için lise öğrencisi Heather konuya dahil olur. İkisi arasındaki kuşak farklılığı önce birbirlerini anlamalarını zorlaştırsa da sonrasında ortak noktalar bulurlar ve çok iyi anlaşırlar. Bu arada Jane de sürekli kendiyle çekişmektedir. Yaşlandığını kabullenmek istemez. Ancak çekişmeyi bırakıp, bu işi yapabileceğine inandığında rolünü ezberler ve tahmin edeceğini gibi oyunu başarıyla sahneler. E tabi başka durumlar da olur ama daha fazla spoiler vermek istemiyorum, gidin ileyin be aaaa :)

Yıldız Kenter'i bir kere de olsa izlemiş olabildiğim için çok mutluyum. Çok büyük bir oyuncu, söyleyecek söz yok gerçekten.

Böylece tiyatro haftası postlarının sonuna gelmiş bulunuyorum. 2 oyuna daha vardı aslında biletim, ama annişle babiş gelince yattı o oyunlar. Az kaldıkları için bu sefer, onlarla takıldım. Neyse bu kadarı da yetti zaten :)

Yeni kültürel etkinliklerde görüşmek üzere hoşçakalın :)

You Might Also Like

0 yorum var:

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)