Film film film!!!

Pazar, Mart 14, 2010 Unknown 0 Comments

Yine biraz ihmalkar olmuşum blogcum. Ama bak 3 film seyretmiş olarak döndüm bu 12 günün sonunda.

İlk filmimiz Veda... Bir Livaneli filmi. Zaten konusunu bilmeyen yok: Ata'm... En yakın arkadaşı Salih Bozok'un ağzından, onun gözüyle izledik O'nu bu defa. Can Dündar'ın filminden daha mı iyiydi, evet daha iyiydi. Yeterli miydi peki, hayır değildi. Zaten hangi Atatürk filmi yeterli olabilir ki tek seferde her yönünü anlatmaya. Maksimum 120-130 dakikaya nasıl sığdırabilirsin ki yaptıklarını. Sığdıramıyoruz işte. Her seferinde bir şeyler eksik kalıyor. Asker yönüne ağırlık versen, devrimci yönü eksik kalıyor. Devrimci yönüne ağırlık versen, özel yaşantısı eksik kalıyor. Özel yaşamına ağırlık versen, yazar yönü eksik kalıyor. Olamıyor tek bir filmde her şeyi anlatmak, olmuyor. Hayır bi seri yapabilirler mesela. Neden yapmıyorlar??? Her birinde bir yönünü anlatsınlar. Hem daha çok ayrıntıya girilebilir, hem de "Yok özel hayatı çok ön plana çıkmış, şu geri planda kalmış. Yok şunu atlamışlar, bunu unutmuşlar" gibi şeylere de mahal verilmez.Bana bakın yönetmenler, yapımcılar, senaristler!!! Dinleyin bu sözümü, pişman olmazsınız. Bizi de her açıdan memnun etmiş olursunuz. Budur diyeceğim!!!

Ha izleyelim mi, ne diyosunuz derseniz, izleyin tabi derim. Özellikle savaş sahneleri çok can yakıcıydı, çok etkilendim. Tabi ki de çıktığımda hala ağlıyor, ve hala biz ne yapıyoruz, hangi ampullerle uğraşıyoruz sorularını soruyodum... Canım Ata'm, ahh Ata'm...

-----------------------------------------------------------------

İkinci filmimiz Eyvah Eyvah. Cidden oldukça başarılı buldum filmi. Ata'nın Trakyalı tiplemesine zaten hastaydım, filmde bi kez daha hasta oldum :) Espriler, yöreye ait deyimler, Ata'nın o naif ama dobra Ezineli genç hali görülmeye kesinlikle değer. Demet Akbağ'a söyleyecek sözüm zaten yok. Kadın her rolde iyi, ben napayım. Dede rolündeki Salih Kalyon ve nine rolündeki Tanju Tuncel zaten yıllarını bu işe vermiş süper oyuncular. Söylecek çok bi şey yok bence. Son zamanlardaki -hatta yıllardaki mi demeliyim- en güzel komedilerden -ve bazen dram- biri gerçekten. Salak Recep İvedik serisi, Gora ve Arog, ve diğer salakça komediler gitsin de halt yesin. Ancak onu yapabilirler zaten.


---------------------------------------------------------------

Veeeee son filmimiz de 1 haftadır gidilmeyi bekleyen ama ancak dün akşam gidilebilen Alice Harikalar Diyarında. Zaten herkes biliyor filmin çok güzel olduğunu, o yüzden o konuyla ilgili çok da yorum yapmayacağım. Sadece "süperdi be film" diyebilceğim :)Artık uçuk rollerde ne kadar iyi olduğunu, hatta ondan iyisi olmadığını kanıtlayan Johnny Depp'in hastasıyım demekten de kendimi alamayacağım, üzgünüm canlarım :) Ha bir de Kırmızı Kraliçe rolündeki Helena Bonham Carter da yine çoooookkk başarılıydı. Sweeny Todd'da da süper bi ikiliydi bu gençler :)

Bu arada 3D'sine gidemedik filmin. Çünkü Forum'da ve Çiğli'de vardı. Biraz ters oldu oralar. Ve tabi Türkçe dublajdı. Ama ben kötü bulmadım şahsen dublajları. Özellikle Kırmızı Kraliçe'nin dublajı süperdi. Çoğlıklarına hasta oldum :) "Uçuruuuuunnn kellesiniiiiiiiii" kısımları çok iyiydi mesela :)


E hadi ne okuyup duruyonuz, gidip izleyin. Çabuukk :))

You Might Also Like

0 yorum var:

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)