Bosu bosu nedir bosu?

Pazartesi, Haziran 01, 2009 Unknown 2 Comments

Yaklaşık 5 aydır sporla iç içe yaşıyorum. haftada en az 3 gün spor salonunda çeşitli faaliyetlerim oluyor. Kardiyo, fitness, yüzme, pilates ve bosu gibi :) Evet biraz çok gibi gözüktü, farkettim ama hepsinin belirli günleri var yani. Dönüşümlü olarak bir şeyler yapıyom işte kendi çapımda :)

İlk başladığımda kardiyo(yürüyüş + bisiklet), yağ yakımı için ve sonrasında fitness yapıyordum, kas gelişimi için. 1 ayın sonunda çok da faydalı olmadığını gördük, program değiştirdik.

Kardiyo ve pilatese başladım. Pilates çok iyi geldi gerçekten, inceltme açısından. Ama tabi kilo kaybı sağlamıyo, onu söyleyim.

Sonra efendime söyleyim ben bi gün dedim şu bosuya gireyim. Hep yürürken görüyodum, böyle müziği sonuna kadar açıyolar. Hopluyolar zıplıyolar falan, eğlenceli bir şey yani. Ha bu arada bosu yapanlarla bi kaç kez konuştum, çok yorucu ve zor olduğunu falan söylediler. Neyse dedim denemekten ne çıkar. Hem istediğim aktiviteye girme gibi bir şansım varken neden kullanmayım dedim.

Sonra bi girdim harbi yorucu ama çok eğlenceli. Dedim ben kardiyo falan yapmam, bosuya devam etcem onun yerine :)

Ha bi de şöyle bi şey var zaten: 30 dk yağ yakıcı konumda yürüyüş + 15 dk bisikletle taş çatlasın 350-400 kalori yakıyosun. 45 dk bosu en az 550-600 kalori yaktırıyor ki 800 e kadar çıkmışlığımız da var. Üstüne grup dersi olduğu için de sıkıcı değil :)

Şimdi nedir bu bosu efenim?
BOSU = BOth Sides Up

Aha budur, bu kadar :P


Şekilde görüldüğü gibi bi top var. Bunun üzerine çıkıp inmek suretiyle hareketli müzik eşliğinde hareketler yapıyosunuz. Step tarzında ama top elestik olduğu için denge sağlamak daha zor ve dengede kalmak için de ayrıca bir çaba sarfettiğiniz için daha zorlayıcı. Ama şöyle de bir şey var ki stepten de daha faydalıymış omurlar için mesela. Yine topun elestik yapısından kaynaklanan bir şekilde.


Şimdi haftada 2 kez gitmeye çalışıyorum bosuya. Size de tavsiye ederim ;)

You Might Also Like

2 yorum:

 1. Aaaa ilk kez duydum Bosuyu...
  Kardiyo iyi geliyor diye dusunuyorum ama, biraz da vucudu kilo vermeye odaklamak lazim sanirim...Benimki inandi, programlandi...Hergun veriyorum gibi geliyor :DDDD

  Sana kolayliklar canim...
  Yaptikca bilgi ver olur mu, merak ettim :)

  YanıtlaSil
 2. Spora alışınca vücut, gerçekten her yaptığında kilo veriyomuşun gibi hissediyosun.

  Aktarırım gelişmeleri ben burdan ;)

  YanıtlaSil

Sen de bir şeyler söyle ama, yalnız bırakma beni :)